Żegnamy Olgę (Korę) Sipowicz

22 września 1994 roku wyszedł siódmy album studyjny zespołu Maanam pt. „Róża”. Z nim mam pierwsze wspomnienia związane z twórczością tego zespołu. Miałam zaledwie 4 lata, kiedy słuchała tego albumu moja Mama. Można więc powiedzieć, że w pewien sposób wychowałam się na tej muzyce. Huśtałam się w drzwiach od kuchni, a w tle była Mama i wybrzmiewała „Róża”.

abababab

Kora Jackowska miała 30 lat, gdy wraz z Maanamem nagrała pierwszą płytę, było to w 1981 roku i płyta nosiła nazwę po prostu „Maanam”. Do 1990 roku, kiedy się urodziłam, zespół nagrał jeszcze cztery płyty – „O!”, „Nocny patrol”, „Mental Cut” i „Sie ściemnia”. W wolnej Polsce zespół wydał „Derwisza i anioła” (1991) oraz legendarną już „Różę” (1994). Album, który towarzyszył moim latom dziecięcym.

Po „Róży” zespół, w różnych składach, nagrał jeszcze cztery płyty – „Łóżko” (1996), „Klucz” (1998), „Hotel Nirwana” (2001) oraz „Znaki szczególne” (2004). Żaden album już później nie odniósł tak spektakularnego sukcesu jak „Róża” właśnie i żaden już album tak nie wybrzmiał w moim rodzinnym domu, jak właśnie ten z 1994 roku. Do dzisiaj niemal każdą piosenkę z tej płyty znam na pamięć.

 1. „Róża (zdrada i wniebowstąpienie)” – 2:52
 2. „Zapatrzenie” – 2:56
 3. „List (to nie hołd)” – 2:46
 4. „Cafe Maur” – 3:42
 5. „Bez ciebie umieram” – 4:01
 6. „Wieje piaskiem od strony wojny” – 2:58
 7. „Słońce jest okiem Boga” – 3:43
 8. „Kocham i nienawidzę” – 3:04
 9. „Owady podniosły skrzydła do lotu” – 3:01
 10. „Nic dwa razy” – 2:17
 11. „Mówię do ciebie coś” – 3:56
 12. „Owady podniosły skrzydła do lotu (wersja filmowa)” – 6:03

Te nieco ponad 40 minut muzyki zostało i zostanie ze mną już na zawsze. Kiedy ktoś pyta o Maanam, rekomenduję tę właśnie płytę. Dziś odeszła postać nietuzinkowa, niezwyczajna i po prostu wielka. Zapamiętamy Korę jako artystkę bezkompromisową, niezwykle płodną i twórczą, jako przepiękną kobietę, matkę, żonę, babcię, przyjaciółkę, inspirację wielu, wielu innych artystów oraz zwykłych ludzi. Muzyka zostaje na zawsze.

Reklamy

72 uwagi do wpisu “Żegnamy Olgę (Korę) Sipowicz

 1. Maanam znam doskonale z pierwszych albumów, byłem w liceum. To był czas bunt, chyba najmocniej widoczny w muzyce i choć wtedy całkowicie pochłonęło mnie podziemie punkowe i nowofalowe to muszę przyznać, że na Korę patrzyłem trochę przyjaźniej, mimo, że zespół kolaborował z komunistycznymi mediami.

  Polubienie

 2. Dzisiaj rano totalnie wstrząsnęła mną ta smutna wiadomość. W zasadzie od najmłodszych lat Maanam towarzyszył mi w mojej życiowej wędrówce, zarówno w tych lepszych, jak i gorszych momentach. Wiadomo, na każdego przyjdzie kiedyś czas, ale ciężko jest się pogodzić ze stratą tak utalentowanej, pięknej, artystycznej duszy. Całe szczęście Kora Jackowska będzie towarzyszyć kolejnym pokoleniom w postaci swojej świetnej twórczości, bo – tak jak zresztą napisałaś – muzyka zostaje na zawsze.

  Polubienie

 3. alternative_bird

  Zazwyczaj takie osoby jak Kora wydają nam się nieśmiertelne. Mnie wczoraj ta wiadomość wprawiła w zakłopotanie. Poczułem się dziwnie. Jakby ktoś nietknięty został po prostu zabrany. Dziwne uczucie. A dopiero niedawno zacząłem słuchać Maanamu. Świetne teksty. W dzisiejszych czasach wciąż aktualne.

  Polubienie

 4. naszebabelkowo

  Na pewno była to silna osobowość – i bardzo utalentowana artystka. Do mnie nie do końca przemawiała – ale na wieść o jej śmierci jednak żal poczułam [ * ]

  Polubienie

 5. Uwielbiałam twórczość Kory.
  W jej śmierci najgorsze jest to, że odchodzą wartościowi, pełni woli walki ludzie… Świadomość tego sprawia, że na chwilę moje serce przestaje bić a w gardle czuję gulę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s