395. Trzecia fala feminizmu

Feminizm trzeciej fali to zbiorcze określenie ruchu społecznego począwszy od lat 80. XX wieku do dzisiaj. Trzecia fala stanowi odpowiedź na porażkę długofalowych strategii równouprawnienia oraz konsekwencję rosnącego znaczenia rasy, etniczności, wyznania religijnego czy podziałów ekonomicznych dla równouprawnienia kobiet.

3evague

Feminizm trzeciej fali bywa nazywany postfeminizmem. Część badaczy jednakże odchodzi od tej nazwy, ponieważ określa ona raczej konserwatywną reakcję wobec feminizmu drugiej fali, jaka nastąpiła w latach 80. ubiegłego wieku. Wiele badaczy w ogóle nie uznaje feminizmu trzeciej fali, choć uważam osobiście, że takie ujęcie tematu jest bardzo błędne. Feminizm rzeczywiście miał i ma nadal miejsce.

aaa

Manifestem trzeciej fali feminizmu była ukazana w 200o roku praca pt. Manifesta: Young Women, Feminism and the Future. Pojawiła się ona w ramach czasopisma Ms., przez autorki Jennifer Baumgardner i Amy Richards (redaktorki czasopisma), które stawiały sobie za cel ożywienie feminizmu w ogóle. Oprócz tematyki drugiej fali, poruszyły także kwestię chorób przenoszonych drogą płciową, wykorzystywanie seksualne dzieci czy równy dostęp do technologii.

bbb

Warto podkreślić, że trzecia fala charakteryzuje się połączeniem myśli feministycznej z różnymi współczesnymi nurtami teorii społecznej, takimi jak teoria krytyczna, poststrukturalizm, teoria queer, teoria postkolonialna czy też ekologizm. W obrębie feminizmu tworzą się odrębne nurty: czarny feminizm, latynoski feminizm, feminizm trzecioświatowy czy lesbijski feminizm. Feminizm trzeciej fali trwa obecnie, nie mamy do czynienia z czwartą falą, a wyjątkowo długowiecznym ruchem, który wciąż o sobie daje znać, także ostatnimi czasy w Polsce – to jednakże temat na osobny wpis.

Reklamy

48 uwag do wpisu “395. Trzecia fala feminizmu

  1. Uważam, że definicja feminizmu jest dla każdego nieco inna, dlatego też dla każdego to zjawisko znaczy coś innego. Zastanawiam się, czy Ty mogłabyś się określić feministką?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s