392. Muzyka riot grrrl: Babes in Toyland

Babes in Toyland to amerykańska grupa punkowa związana z ruchem riot grrrl. Została sformowana w Minneapolis w stanie Minnesota w 1987 roku. Zespół założyła wokalistka i gitarzystka Kat Bjelland, oryginalnie ze stanu Oregon, perkusistka Lori Barbero oraz basistka Michelle Leon, później w 1992 roku zastąpiona przez Maureen Herman.

1153962.jpg

kat-bjelland-bg

Pomiędzy 1989 a 1995 rokiem Babes in Toyland wydały trzy albumy studyjne: „Spankig Machine” w 1990 roku, komercyjnie sukcesywny „Fontanelle” z 1992 roku oraz „Nemesisters” z 1995 roku. Chociaż zainspirowały wiele kobiet z ruchu riot grrrl, nigdy osobiście z tym wpływem muzycznym się nie identyfikowały. A jednak zasłużyły się dla niego bardzo mocno.

A-92569-1422383552-1889.jpeg

Co ciekawe i ważne, zespół w 2014 roku złączył się ponownie. W międzyczasie Kat Bjelland założyła mało sukcesywną formację Katastrophy Wife. Po jakimś czasie rozwiązała ją. Obecnie Babes in Toyland są ponownie aktywne. W składzie następującym: Kat Bjelland, Lori Barbero oraz Clara Salyer na basie. Zespół miał w swojej karierze wiele basistek, a teraz ma znowu kolejną – miejmy nadzieję, że na dłużej i że dziewczyny coś nagrają wspólnie w nowym line-up’ie.

aa

Ostatnim wydawnictwem Babes in Toyland jest kompilacja największych hitów na składance „The Best of Babes in Toyland and Kat Bjelland”. Polecam ją do zapoznania się z zespołem, a już teraz zobaczmy kilka oficjalnych teledysków tej wspaniałej żeńskiej formacji.

Reklamy

60 uwag do wpisu “392. Muzyka riot grrrl: Babes in Toyland

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s