391. Muzyka riot grrrl: L7

L7 to amerykańska grupa rockowa z Los Angeles (Kalifornia, Stany Zjednoczone). Były aktywne od 1985 roku do 2001, a następnie zeszły się ponownie w 2014 roku i są czynne do dzisiaj. W związku ze swoim wyglądem oraz dźwiękiem są zazwyczaj kojarzone z ruchem grunge, a także wpłynęły na wiele riot grrrl zespołów z lat 90. – wtedy miały szczególny wpływ na tego rodzaju muzykę.

aaa

Aktualne członkinie L7 to Donita Sparks (wokal i gitara), Suzi Gardner (wokal i gitara), Jennifer Finch (bas) oraz Demetra Plakas (perkusja). Początki zespołu sięgają 1985 roku, kiedy to Donita i Suzi uformowały swój band. Zespół dwukrotnie zmieniał perkusistkę – najpierw była to Roy Koutsky, później Anne Anderson. Także Jennifer Finch na jakiś czas zrezygnowała z basu i zastąpiła ją Gail Greenwood.

bbb

ccc

Dziewczyny wydały do tej pory sześć albumów studyjnych. Pierwszy, „L7” z 1988 roku, jest jedynym w dorobku zespołu bez Demetry Plakas na bębnach. Album szybko został skojarzony z ruchem grunge. Drugi album, „Smell the Magic” z 1990 roku, zawiera utwór otwierający „Shove”, który stał się pierwszym singlem grupy. Trzeci album, „Bricks Are Heavy” z 1992 roku jest najsłynniejszym, pochodzi z niego wiele sztandarowych utworów L7, takich jak: „Pretend We’re Dead”, „Wargasm” czy „Monster”.

ddd

Czwarty album tej żeńskiej formacji, „Hungry for Stink” (1994), osiągnął najwyższy wynik, jeśli chodzi o plasowanie się na liście Billboardu, 117. miejsce. „The Beauty Process: Triple Platinum” z 1997 roku, piąta płyta L7, był promowany na trasie koncertowej razem z zespołem Marilyn Manson. Z kolei ostatnim albumem studyjnym L7 jest „Slap-Happy” z 1999 roku.

W 2000 roku zespół wydał kompilację „The Slash Years”, zawiera ona największe hity zespołu i to tę płytę rekomenduję, by zapoznać się z tym zespołem. Co ciekawe i chyba najważniejsze, ostatnią aktywnością zespołu jest EPka pt. „I Came Back to Bitch”, zawiera ona dwa zupełnie nowe utwory i została wydana w bieżącym roku. Zobaczcie, jak dziewczyny sobie świetnie radzą, mimo oczywistego upływu lat.

To tyle na temat kolejnego riot grrrl zespołu z serii „Muzyka riot grrrl”. Następnym bandem, który Wam przybliżę, będzie najprawdopodobniej Babes in Toyland – równie zasłużony, jak pozostałe, które już są za nami: Bikini Kill, Bratmobile, Sleater-Kinney i teraz L7. Stay tuned!

Reklamy

44 uwagi do wpisu “391. Muzyka riot grrrl: L7

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s