390. Muzyka riot grrrl: Sleater-Kinney

Sleater-Kinney to amerykańska grupa rockowa uformowana w Olympii w stanie Waszyngton w 1994 roku. Line up zespołu to Corin Tucker (wokal i gitara), Carrie Brownstein (wokal i gitara) oraz Janet Weiss (perkusja). Sleater-Kinney znalazło się pod wpływem ruchu riot grrrl oraz indie rockowej niezależnej sceny podziemnej. Grupa jest także znana ze swojego feminizmu oraz lewicowych poglądów politycznych.

Sleater-Kinney_-_backstage_SXSW_2006_-_crop

Sleater-Kinney zrealizowały siedem albumów studyjnych w latach 1994-2005: „Sleater-Kinney” (1995), „Call the Doctor” (1996), „Dig Me Out” (1997), „The Hot Rock” (1999), „All Hands on the Bed One” (2000), „One Beat” (2002) i „The Woods” (2005). W 2006 grupa rozpadła się i poszczególne dziewczyny zajęły się swoimi solowymi projektami. Zeszły się razem ponownie w 2014 roku i zrealizowały album „No Cities to Love” w styczniu 2015 roku.

aaa

Krytycy muzyczni Greil Marcus i Robert Christgau zajęli stanowisko, iż Sleater-Kinney jest essencjonalną grupą jeśli chodzi o rock z lat po roku 2000. Tom Breihan ze Stereogum nazwał ich w 2015 roku natomiast największym i najlepszym zespołem rockowym ostatnich dwóch dekad.

bbb

Nie da się ukryć, że zespół Sleater-Kinney jest ważny dla ruchu riot grrrl, ponieważ jest to jeden z nielicznych bandów, które grają i tworzą muzykę do dzisiaj. Wiele zespołów riot grrrl skończyło karierę bardzo szybko, a Sleater-Kinney nadal się rozwija. Posłuchajmy na koniec kilka moich ulubionych kawałków tej żeńskiej formacji.

Kolejną formacją z mojej autorskiej serii „Muzyka riot grrrl” będzie L7. Widzimy się ponownie we wtorek, piętnastego maja. Oczekujcie znowu dawki dobrej, mocnej muzyki!

Reklamy

52 uwagi do wpisu “390. Muzyka riot grrrl: Sleater-Kinney

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s