380. CYKL SZCZĘŚLIWY: Mieć czy być

By móc obiektywnie i sensownie odpowiedzieć na trudne pytanie „Na czym polega szczęście w rozumieniu dzisiejszego człowieka?” trzeba wybić się ponad wszelkie szczegóły i nie koncentrować się na sprawach małej wagi, na opisach jednostkowych żyć, lecz spojrzeć na świat „z góry”, objąć wzrokiem jego ogólny stan, który – jak udowodnił w książce „Mieć czy być” Erich Fromm, nie należy do pozytywnych, a wręcz prowadzi do poważnych konsekwencji, którym trzeba w porę zapobiec. Jednakże czy jest to w ogóle możliwe? Najpierw jednak trzeba przyjrzeć się czterem czynnikom, które przynoszą prawdziwe szczęście.

#ŹRÓDŁASZCZĘŚCIA
W celu rozważań filozoficznych podaje się podział źródeł szczęścia na cztery grupy odpowiadające ogólnym doświadczeniom ludzkim. Są nimi: dobra zewnętrzne, uczucia życzliwe, przyjemna praca oraz przedmioty bezinteresownego upodobania. Nie sposób nie zgodzić się z Tatarkiewiczem, autorem „O szczęściu”, iż ludzie najwięcej szczęścia oczekują od dóbr zewnętrznych. Na drugim miejscu stawia się uczucia życzliwe – czynnik, dzięki któremu ludzie szczęście znajdują. Dalsze miejsce zajmuje praca oraz przedmioty bezinteresownego upodobania – sztuka, nauka, religia.

ba8950792de81f4ed8588b2131216ed7

#POSIADAĆABYĆ
Erich Fromm w książce „Mieć czy być” opisuje dwa różne sposoby na życie. Pierwszy z nich to ten zły, który należy zmienić, porzucić. Jest efektem życia w społeczeństwie industrialnym, opartym na własności prywatnej, władzy oraz zysku. Polega na posiadaniu dóbr, gromadzeniu, zarówno rzeczy materialnych, jak i zdobywaniu ludzi (sic!). Modus bycia koncentruje się nie na dobrach i ludziach, lecz na przeżyciach. Jego warunkami są niezależność, wolność oraz zdolność do krytycznego rozumowania. Chodzi w nim o twórcze wykorzystanie ludzkich możliwości.

675fe3d650fc2f1e027cfa753c5be8f6

#ZDERZENIEZRZECZYWISTOŚCIĄ
Człowiek żyje w społeczeństwie, którego miarą jest postęp, w którym energię zwierzęcą oraz ludzką zastępuje się energią mechaniczną i jądrową, gdzie komputer nierzadko pracuje lepiej od ludzkiego umysłu.  Wszystko to wiedzie do nieograniczonej produkcji, a co za tym idzie – konsumpcji i gromadzeniu dóbr materialnych. Nie mylił się ani starożytny filozof Seneka, autor „Myśli”, ani Tatarkiewicz, twórca XX-wieczny, że to gromadzenie dóbr zewnętrznych stanowi drogę ówczesnego człowieka do uczęśliwiania się.

4d6fd6d5a868485445ea4ba453466a60

#TAKIESĄREALIA
Seneka w swoim traktacie „O życiu szczęśliwym” wykłada szereg zasad, wskazówek, zakazów oraz nakazów skupionych wokół dążenia do szczęścia. Niebywale kontrastują one z dzisiejszymi realiami, jednakże trudno jest przekonać ludzkość, że „te rzeczy, które przyciągają oczy i przy których się przystaje, które jeden drugiemu z podziwem pokazuje, które po wierzchu błyszczą – lichotą są w środku”, gdyż większa część społeczeństwa postrzega modus posiadania za najbardziej naturalny sposób na życie – czy też nawet jedyny akceptowalny.

07cc4cf8ff02ad77a0e4c00819da1e13

#CHARAKTERMERKANTYLNY
Wykształcił się w dzisiejszych czasach tzw. charakter merkantylny. Posiadają go ludzie opierający się na rozumieniu samych siebie jako towarów, a własnych wartości nie jako wartości użytkowych,  lecz wartości wymiennych. Działają wedle zasady „Jestem takim, jakim mnie potrzebujesz”. W ten sposób człowiek staje się towarem na rynku osobowości – czuje się lepszy, gdy więcej ma, kiedy potrafi zaskoczyć, wzbudzić zazdrość. Na niedomiar złego, ludzkość cechuje naśladownictwo, powielanie zastanych wzorców. Prowadzi to wszystko do szerokiej skali opisywanego zjawiska dotyczącego mieć, a także, niestety, do trudności związanych z powzięciem działań służącym zmianom na lepsze.

eba76a2f8c3079c20f9fd9c907f306ae

Co o tym wszystkim sądzisz?
Czy zgadzasz się z tym, że w ogólnym rozrachunku, w dzisiejszym świecie, mieć przeważa nad być?
Jakie widzisz rozwiązania dla tej sytuacji?
A może Ty masz bardziej optymistyczny obraz świata, niekoniecznie taki jak starożytni i nowożytni filozofowie?
Podziel się w komentarzu – jestem bardzo ciekawa Twoich odpowiedzi.

Reklamy

80 komentarzy Dodaj własny

 1. madlajn pisze:

  Bardzo wartościowy wpis. Codziennie staram się być, a coraz mniej mieć 🙂 Wychodzi lepiej lub gorzej, ale chyba o to chodzi w życiu 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   A dziękuję bardzo. To super, że tak się starasz. Powodzenia. 🙂

   Polubienie

 2. Klayduia pisze:

  Uwielbiam takie wpisy, zawsze można przy nich pomyśleć i uświadomić sobie jak tak naprawdę jest u Ciebie . Chciałbym żeby być było nad mieć jednak coraz częściej łapie się nad tym że chce czegoś tak bardzo że zapominam o tym że mam przy sobie ludzi którzy mnie kochają świetne studia i znajomych😣 i to jest smutne

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Oj… Czasem tak jest, ważne, by nie zapominać w ostatecznym rozrachunku o tym, co dobre.

   Polubienie

 3. Kasia Lorenc pisze:

  W obecnych czasach bardziej przeważa mieć choć ja staram się być to wiadomo bez niektórych rzeczy nie da rady żyć.

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Też racja. Byle nie rzeczy w nadmiarze!

   Polubienie

 4. Werka pisze:

  Lubię takie wpisy! Mogą wielu rzeczy nauczyć 🙂 Ja osobiście wolę być niż posiadać, choć w tych czasach różnie to bywa…

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Ano dokładnie… Niestety!

   Polubienie

 5. Danka pisze:

  Żyję w minimaliźmie od kilku lat, zawsze uważałam, ze żyję żeby być:-)

  Polubienie

 6. Punkt Stwarzania. Miejsce dla silnych kobiet pisze:

  Super, bardzo spodobał mi się dobór autorów, na których się powołujesz Tatarkiewicz, Seneka będzie kogo czytać 😉

  Polubienie

 7. Bardzo fajny i przyjemny wpis. Szczęście zawsze było i będzie tematem rozważań. Chyba każdy z nas chciałby znaleźć na nie receptę, ale myślę że nigdy nie uda się stworzyć takiej, która pasowałby wszystkim ludziom. W końcu przepis na szczęście jest inny dla każdego z nas 🙂 Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   To wszystko racja. 🙂 Pozdrowienia.

   Polubienie

 8. Ola S. pisze:

  Oj tak, w dzisiejszych czasach najbardziej liczy się mieć – mieć więcej kasy, najlepszy samochód, a zapomina się o ludziach, o… sobie. A najważniejsze to jest… mieć z kim się DZIELIĆ szczęściem:)

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   To też fakt. Super, że to zaznaczyłaś. Dzielenie się szczęściem to mnożenie go. 🙂

   Polubienie

 9. Hanna B pisze:

  Zgadzam się z tym, że obecnie dla większości ważniejsze jest mieć niż być, ja jednak należę do tej drugiej grupy dla mnie przede wszystkim ważne są uczucia 🙂

  Polubienie

 10. Patrycja M. pisze:

  Oj, niestety dzisiaj zdecydowanie bardziej góruje „mieć” nad „być”,a szkoda … Mimo to, staram się, by u mnie królowało to cenne „być”.

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   No to najważniejsze. 🙂

   Polubienie

 11. Wegujemy pisze:

  Dla mnie szczęście to bardziej doświadczenia, spędzanie czasu z bliskimi 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Jak najbardziej. 🙂

   Polubienie

 12. Agssymi pisze:

  My staramy się być życzliwymi osobami , ale i tak na pierwszym miejscu jest to ,,mieć,, :/ Często jest tak, że oczekujemy dużo, a mało dajemy od siebie. Pięknie piszesz!

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Niestety tak bywa. Dziękuję za komplement. ❤

   Polubienie

 13. Mamma pcheła pisze:

  Aktualnie faktycznie zazwyczaj króluje MIEĆ nad BYĆ. Tylko nieliczni nie ulegają tej presji. Jak z tym walczyć? Dawać przykład i rozmawiać 🙂 A przede wszystkim trzeba uświadomić sobie jakie to szczęście, że możemy BYĆ 🙂

  Polubienie

 14. Myślę, że mieć niestety jest powszechne… Sama niestety daje się temu omamić, a wolałabym być…

  Polubienie

 15. Patrycja pisze:

  Niestety w dzisiejszych czasach nie da się tylko być. Konsumizm przeważa i sama się na tym łapie. Raczej równowaga 😉

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   No to najważniejsze.

   Polubienie

 16. a mi sie czasem nie podoba wszechobecny minimalizm czasem mam ochotę na coś odmiennego ale niestety większość decyduje zgodnie z modą

  Polubienie

 17. Ola pisze:

  Ja od dziecka byłam wychowywana tak że dobra materialne są na drugim planie, więc „mieć” nie jest dla mnie takie istotne 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   To super, że odebrałaś takie wychowanie, a nie inne.

   Polubienie

 18. Podobają mi się #ŹRÓDŁASZCZĘŚCIA i bardzo do mnie przemawiają. Pojęcie szczęścia jest bardzo indywidualną sprawą i zauważyłam, że im starsza tym mniej do szczęścia potrzebuję. Najbardziej jednak cieszy mnie to, że potrafię dzisiaj cieszyć się z naprawdę drobnej rzeczy czy zdarzenia.

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   To wspaniale. 🙂

   Polubienie

 19. Paula Dowlasz pisze:

  Naprawdę świetny wpis, idealny do porannej piątkowej kawki 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   ❤ Super, cieszę się!

   Polubienie

 20. Ola pisze:

  Świat chyba sam się wzajemnie nakręca, wchodzę na IG czy Facebook a tam piękne kobiety, samochody, wszystko wyidealizowane, bez problemów i skaz, pytanie czy być czy mieć z pewnością dąży do tego drugiego;)

  Polubienie

 21. Żaneta pisze:

  Szczęście musimy mieć w sobie. Nie wierzę, że ktokolwiek, czy cokolwiek z zewnątrz może je nam zapewnić.

  Warto walczyć o swoje szczęście i zawsze pamiętać, że na nie zasługujemy.

  Polubienie

 22. Lady WAWA pisze:

  Zdecydowanie być, choć czasami człowiekowi trudno walczyć z tym mieć które się w nim budzi 🙂

  Polubienie

 23. Przypomniały mi się zajęcia z filozofii na studiach. Niestety mieć góruje obecnie nad wszystkim innym obecnie.

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Chyba tak rzeczywiście jest.

   Polubienie

 24. Iza Ka. pisze:

  A ja po prostu lubię być szczęśliwa! To jasne, że czasem przytłacza mnie rzeczywistość, czasem coś wpędza mnie w podły nastrój… ale jeśli tylko mogę, to po prostu cieszę się życiem.
  Posiadanie jako źródło szczęścia? Nie, to nie ja. Owszem, lubię posiadać niektóre rzeczy… ale tylko przez pryzmat tego, co mi dają. Na przykład: kredki oznaczają ileś godzin poświęconych na proces twórczy. Rower to wyprawy i przyjemna droga do pracy. Ale znów posiadanie ubrań ponad to, co jest mi potrzebne, jest mi do niczego niepotrzebne.

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Doskonałe rozwiązania sprawy. 🙂 Masz dużo racji.

   Polubienie

 25. Magda pisze:

  Jestem zagorzala minimalistka a wiec stawiam na „byc”! Na cale szczescie w moim skromnym otoczeniu nie brakuje podobnych mysli.

  Polubienie

 26. iza pisze:

  ciekawy wpis

  Polubienie

 27. Najpierw mieć a potem być i wcale jedno drugiemu nie zaprzecza, kwestia tylko tego ,że niektórym jak mają to się w głowie przewraca…

  Polubienie

 28. Aleksandra pisze:

  Dzisiejszym świecie faktycznie mieć przeważa nad być, ale ja osobiście wolę zachować równowagę, bo tylko wtedy jestem szczęśliwa. Są też osoby dla których nie warto być 😉

  Polubienie

 29. Emilia pisze:

  Osobiście uważam że wszechobecny materializm i konsumpcjonizm sprawia iż wszystkie dawniej pielęgnowane wartości takie jak przyjaźń, szacunek czy możliwość polegania na kimś, idą nie jako do lamusa. Z drugiej strony tylko od nas zależy jaką pójdziemy drogą. Ten kto szuka szczęścia ten je znajdzie.

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Myślę, że tak właśnie jest, jak piszesz.

   Polubienie

 30. Nic się n ie zmieniło odkąd człowiek istnieje i zawsze wszystko było towarem 🙂

  Polubienie

 31. Ilona Cygan pisze:

  Niestety w dzisiejszym świecie trudno jest być, bez mieć. Uważam, że najlepiej to zrównoważyć odpowiednio. Czyli mieć, ale nigdy nie zapominać o tym, że jednak najważniejsze jest być 🙂 Trochę mi masło maślane z tego wyszło, ale mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Oczywiście. Rozumiem. :)))

   Polubienie

 32. Altruistka pisze:

  Niestety u wielu ludzi mieć przeważa nad być. Ale najważniejsze to byśmy robili tak aby u Nas to nie przeważało 🙂 ten cykl jest świetny!

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Masz dużo racji. Dziękuję.

   Polubienie

 33. Paulina pisze:

  Zawsze staram sie być niż mieć . Materialne rzeczy przemijają a większość nie ma wartości.

  Polubienie

 34. Sana pisze:

  „Kolejna strona: mieć czy być?
  Czy Erich Fromm wiedział jak żyć?
  W rzeczywistości ciągłej sprzedaży,
  Gdzie „być” przestaje cokolwiek znaczyć.”
  Sama staram się korzystać z życia i dostrzegać jego piękno. Przeżywać każdy dzień jakby był moim ostatnim. Czasem nawet się lepiej czuję gdy mam mniej a bardziej to doceniam. Jednak społeczeństwo wymaga od ciągłego „mieć”. Prosty przykład ciągłe czepianie się mnie dlaczego nie mam telewizora – nie oglądam telewizji. jakoś nie dociera… W końcu wprowadził się do mnie chłopak ze swoim telewizorem, którego też nie oglądamy ale mamy spokój. Podobnie z samochodem. ja sobie radzę bez niego a wszyscy wmawiają mi, że się nie da. Takie czasy, że nawet miłość i przyjaźni się kupuje. Szkoda tylko, że kiepskiej jakości 😉

  Polubienie

 35. Altertonative pisze:

  Moim zdaniem jest niewielka garstka osób, która potrafi się dostosować do każdej sytuacji i kreować siebie względem oczekiwań innych. Koniec koncie i tak wyjdzie szydło z worka,🙄

  Polubienie

 36. Bardzo ciekawy wpis 🙂 Ja uważam, że w społeczeństwie większość ludzi ocenia cię po tym co masz a nie to co sobą reprezentujesz niestety… ale są ludzie dla który pieniądze i dobra materialne to nie wszystko i ja do nich należę. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   No to super, o to chodzi! 🙂

   Polubienie

 37. Wiktoria pisze:

  Bardzo fajny i wartościowy ten post.

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   A dziękuję. 🌸

   Polubienie

 38. Holly pisze:

  Aby dobrze żyć, trzeba znaleźć równowagę w życiu.

  Polubienie

 39. Joanna pisze:

  Bardzo fajnie pogrupowane źródła szczęścia, nie wiedziałam o tych kategoriach wcześniej i przeczytałam ten wpis z przyjemnością 🙂

  Polubienie

 40. beataherbata pisze:

  Nikt i nic nie da nam szczęścia jeżeli nie znajdziemy go w sobie, czyli najbliżej 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s