379. CYKL SZCZĘŚLIWY: Czym jest szczęście?

Dzisiejszym postem rozpoczynam krótki, 3-odcinkowy CYKL SZCZĘŚLIWY, tj. zamierzam tworzyć posty właśnie o szczęściu. Docelowym tematem serii jest odpowiedź na pytanie „Na czym polega szczęście w rozumieniu dzisiejszego człowieka?”. W ostatnim poście dowiecie się, jak to dzisiaj jest z tym szczęściem (moim zdaniem) – czy jesteśmy na dobrej drodze do jego osiągnięcia, czy może też błądzimy we mgle, a może jeszcze coś innego.

#CZTERYRAZYSZCZĘŚCIE
Żeby rozpocząć cykl o szczęściu, trzeba najpierw napisać czym ono właściwie jest. Sięgnęłam do dziedziny naukowej, jaką jest felicytologia – krótko mówiąc, jest to nauka o szczęściu właśnie. Trudno pisać o nim, bez wytłumaczenia czym ono jest. Szczęście posiada aż cztery różne znaczenia, cztery różne odcienie. Tym, co łączy te definicje to to, iż wszystkie dotyczą czegoś cennego i dodatniego.

cc5642d966d27351459eb1035ab0f079
#SZCZĘŚCIEJAKOPOWODZENIE
Szczęście w potocznym, obiektywnym, psychologicznym znaczeniu, to ogół pomyślnych wydarzeń oraz warunków życia, czyli inaczej mówiąc: sprzyjający los, powodzenie, pomyślność. Mówi się, że ktoś „miał szczęście”, jak na przykład wygrał dużą wygraną pieniężną lub przeżył groźny wypadek samochodowy – czyli „dopisało mu szczęście”, „los się do niego uśmiechnął” – nastąpiło szczęśliwe dla niego wydarzenie.

f27448b700dbb87d75cdef725480d500
#SZCZĘŚCIEJAKORADOŚĆ
Szczęście w potocznym, subiektywnym, psychologicznym znaczeniu jako osobiste doświadczenie przez człowieka intensywnej radości, stan upojenia lub błogości. Nie jest zależne od czynników zewnętrznych, tj. wspomnianego w pierwszym znaczeniu sprzyjającego losu czy powodzenia, lecz po prostu istnieje samo w sobie. O ile szczęście w pierwszym znaczeniu stanowi długotrwały przywilej, to szczęście w drugim znaczeniu jest krótkotrwałe i przelotne.

d8414968fce516ea64efac5bd6e0621e
#SZCZĘŚCIEJAKOEUDAJMONIA
Pojęcie szczęścia używane w filozofii o charakterze obiektywnym, którego miarą nie jest – jak w znaczeniu pierwszym – pomyślność zdarzeń, ani – jak w znaczeniu drugim – intensywność radości – lecz wielkość posiadanych dóbr. Podzielić je można na dobra moralne, hedoniczne, o szczęściu mogą stanowić także i oba te rodzaje razem wzięte. Tak szczęście rozumieli filozofowie starożytni – nazywano je eudajmonią, stanem pojmowanym jako fakt posiadania najwyższych dóbr dostępnych człowiekowi.

a107e646839c913daa64f3f802327933
#SZCZĘŚCIEJAKOZADOWOLENIEZCAŁOŚCIŻYCIA
Pojęcie szczęścia stosowane w filozofii o charakterze subiektywnym, którego miarą jest zadowolenie z życia, a nie posiadanie dóbr. W tym znaczeniu człowiek posiadający najwyższe dobra nie byłby szczęśliwy, gdyby nie był z nich zadowolony. O szczęściu w takim rozumieniu decyduje nie to, co człowiek ma, lecz to, jak na to reaguje; szczęściem w tym wypadku nie są dobra same w sobie, lecz uczucia, jakie do nich kieruje, znaczenie, które im nadaje.

85a8666580d73f9352e0502a78039dfc

Wiedziałaś/eś o takim podziale szczęścia?
W którym znaczeniu najczęściej odczuwasz szczęście –
jako powodzenie, radość, eudajmonię czy może zadowolenie z całości życia?
Czujesz, że możesz nazwać się człowiekiem szczęśliwym?
Napisz w komentarzu – jestem bardzo ciekawa Twoich odpowiedzi!

Reklamy

116 komentarzy Dodaj własny

 1. Patrycja M. pisze:

  Najczęściej szczęście odczuwa się właśnie jako radość. Jak się tak dłużej zastanowiłam, to jestem szczęśliwa, bo jestem zadowolona z życia. Mam cudownego Narzeczonego, obok siebie kochających Bliskich, mam pracę, zdrowie dopisuje. Z pozoru to niewiele, ale jak to „niewiele” jest wiele w życiu ważne i ile daje szczęścia ❤

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Znakomicie, bardzo pozytywnie. ❤

   Polubienie

 2. Wegujemy pisze:

  Bardzo ciekawy pomysł na post 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   A dziękuję. 🙂

   Polubienie

 3. Ola pisze:

  Piszesz bardzo ciekawe wpisy, lubię je czytać 🙂

  Polubienie

  1. Vai Bewitched pisze:

   Cała przyjemność po mojej stronie!

   Polubienie

 4. Dla mnie szczęście to zdrowie i uśmiech moich dzieci, gdy oni są szczęśliwi to i ja jestem szczęśliwa.

  Polubienie

 5. Ja jestem szczęśliwa jak mam święty spokój 🙂

  Polubienie

 6. beataherbata pisze:

  Chyba każdy inaczej postrzega szczęście, mimo punktów wspólnych, że zdrowie i miłość to jednak nieco bardziej skomplikowane 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s