378. POST NA PIĄTKĘ: Gniewasz się czasem? To dobrze!

#NAPEWNOZDARZACISIĘ
Na pewno zdarza Ci się odczuwać gniew. Co powiem Ci o tej emocji? Jest to jedna z emocji podstawowych, obok kolejno: rozczulenia, zadowolenia, pragnienia, nudy, nienawiści, niecierpliwości, tęsknoty, strachu i lęku, przyjemności, smutku. Występują jeszcze emocje mieszane, kontremocje oraz pseudoemocje. Tymi nie będę się w tym wpisie zajmować.

898c9a6bda962982e3b8a1cf2d64c195
#CZYMJESTGNIEW
Gniew wyraża niezadowolenie. Jest skierowany przeciwko temu, co (słusznie czy niesłusznie) uważamy za powód frustracji. Odczuwamy więc gniew wobec tego, co stoi na przeszkodzie naszemu zadowoleniu. Pod tym względem gniew różni się od smutku, który także wyraża frustrację, jednakże ten pozostaje w bezpośrednim związku z brakiem czegoś, podczas gdy w gniewie reagujemy na konkretną przyczynę.

9f26a747b3f96f561199827f59084a6a
#OBLICZAGNIEWU
Jak wszystkie emocje, gniew posiada także wiele odcieni. Przybiera rozmaite formy i ma różną intensywność. Przykłady jego przejawów to na jednym krańcu niezadowolenie oraz irytacja, na drugim natomiast rozgoryczenie i furia. Niezależnie od stopnia nasilenia, gniew zawsze powstaje z niemożności uniknięcia jakiejś niechcianej sytuacji. Z kolei bunt następuje, gdy spotyka się niesprawiedliwość, najczęściej subiektywną.

8a2b5a4ea5a0bc8e3c955dad081f3ebb
#JAKŻYJĘZESWOIMGNIEWEM
Mój gniew skierowany był przeciwko różnym przyczynom niezadowolenia. Szczególnie przybiera na sile i zamienia się w bunt, gdy ktoś mówi do mnie słowa, które w mojej ocenie są mocno niesprawiedliwe. Niestety czasem nawet bliscy potrafią w ten sposób ranić. Najczęściej mój gniew skierowany był przeciwko wydarzeniom, na które nie miałam wpływu – dziś już wiem, że to niepotrzebne i zgubne.

613229a4e52ff47f59c3008674f78cce
#GNIEWAMIŁOŚĆ
Spotkałam się ze wspaniałą definicją gniewu – jest to rozczarowana miłość. I rzeczywiście, mój gniew w przeszłości głównie wynikał ze spraw miłosnych. Na szczęście dziś jest to już skończone i jestem wolna od tego rodzaju emocji. Dziś gniewam się tylko pozytywnie, to znaczy zasadnie – na to, co rzeczywiście na to „zasługuje”. Gniew według mnie jest więc emocją jak najbardziej pozytywną.

Anger

A Ty, gniewasz się często? Co wzbudza Twoje niezadowolenie?
Zgadzasz się z definicją, że gniew to rozczarowana miłość?
A może, tak jak ja, uznajesz gniew za emocję pozytywną?
Podziel się w komentarzu – mocno mnie ciekawi, co o tym wszystkim sądzisz.

Reklamy

86 uwag do wpisu “378. POST NA PIĄTKĘ: Gniewasz się czasem? To dobrze!

 1. U mnie najczęściej gniew to rozczarowana miłość. Pojawia się zazwyczaj jako wielkie rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości. Warto pracować nad gniewem i pozytywnie wykorzystywać tę emocję. Chociaż to trudne 🙂

  Polubienie

 2. Arleta

  Gniew zależy w jakim stopniu…. Dla mnie typowy gniew nie może trwać długo… Wole rozwiązywać różne konflikty, niesnaski aniżeli się gniewać 🙂 Chociaz czasem to nie jest takie proste , tak jak napisałaś np jeżeli dotykają nas jakieś niesprawiedliwe słowa, osady , ze strony innych… Czasem nie tak łatwo jest rozwiązać niektóre trudne sprawy…

  Polubienie

 3. Agssymi

  My bardzo często się gniewamy – nawet na siebie. Próbujemy wtedy jednak rozwiązać konflikt poprzez rozmowę i wymianę zdań 😀 Super ten wpis! Powinno być ich więcej! Pozdrawiamy!

  Polubienie

 4. Zastanawiając się czy rzeczywiście gniewam się często, zapytałam chłopaka. Moje obawy zostały rozwiane: „Nie kochanie, nie gniewasz się często. Każdy czasami tak ma.” Świetny post, dający do myślenia. Pozdrawiam, poulciak

  Polubienie

 5. Ja też uważam gniew za emocję pozytywną. Tak jak piszesz, ma on konkretne przyczyny. Co innego na przykład furia, frustracja. Do niedawna miałam duży problem z gniewem, pomogło mi wsłuchanie się w siebie i szukanie powodów, dlaczego się gniewam. Dziś uczę się, jak nie „spalać się” niepotrzebnie i dobrze pożytkować energię 😉 Polecam techniki pracy z ciałem, jogę, psychoterapię 😉

  Polubienie

 6. Zazwyczaj odczuwam gniew w sytuacjach, gdy coś nie idzie po mojej myśli. Staram się nad tym panować, bo nie jest to dobre dla mojego otoczenia. Jestem control freak’iem i myślę, że pozbycie się tej cechy przyjdzie z wiekiem;)

  Polubienie

 7. Nie lubię się gniewać, jednak czasem nie wytrzymuje. Szybko jednak wściekłość zamienia się w smutek i wyrzuty sumienia, że dałam się ponieść emocjom, powiedziałam o kilka słów za dużo. Szybko staram się to naprawić. Bardzo często przy gniewie pojawia się u mnie również płacz. Czemu? Nie mam pojęcia. Może właśnie dlatego, że tak nie lubię tego stanu. Szczególnie jeśli dotyczy on kogoś mi bliskiego.

  Polubienie

  1. Też nie lubię się gniewać, ale zauważyłam, że zwykle gniewam się konstruktywnie – zawsze coś dobrego z tego wynika. Staram się nie gniewać destruktywnie – bo po co? A płacz jest dobry, oczyszcza umysł i ciało, nie mogę nic złego o nim powiedzieć.

   Polubione przez 1 osoba

 8. Ja czasem odkryłam w sobie tzw święty gniew 🙂 jest to gniew, który wywołuje we mnie mobilizację, aby coś zmienić. Widząc jakiś stan rzeczy, który mi się nie podoba gniewam się i wywołuje to lawinę, że w końcu coś z tym robię.

  Polubienie

 9. Nie lubię się gniewać, aczkolwiek czasami sytuacja bądź wydarzenie najzwyczajniej w świecie tego wymaga. Jestem dość nerwową osobą, więc ta skrajna emocja ma różne oblicza 😀
  Pozdrawiam!

  Polubienie

 10. Dawno temu chodziłam do szkoły dla rodziców. Nauczyłam się rozpoznawać u siebie emocje i ten moment kiedy w gniewie zacznę mówić rzeczy, których będę potem żałować. Następnym etapem było zrozumienie, że jednak nie należy tłumić gniewu w sobie, ale też nie zachowywać się w sposób niszczący innych.

  Polubienie

 11. Gdybym gniewem reagował na każde rozczarowanie, które spotyka mnie ze strony ludzi to musiałbym chodzić z bazooką i robić porządki. Lepiej uśmiechnąć się i pójść dalej. Ale rzeczywiście coś w tej definicji jest i pozwala spojrzeć na nasze emocje z innej strony.

  Polubienie

 12. Ania

  W moim przypadku gniew napewno nie jest emocją pozytywną. Naszczeście odczuwam go coraz rzadziej 🙂. Gdy pracowałam w korporacji ta emocja towarzyszyła mi na codzień. Dziś towarzyszą mi zupełnie inne uczucia 🙂

  Polubienie

 13. O tak gniew można przynajmniej po części uznać za rozczarowanie miłości. Chociaż bardziej podoba mi się pierwsza definicja, że wyraża niezadowolenie. A sam też się gniewam. Czy często to trudno powiedzieć 😉

  Polubienie

 14. kompatybilniezeswiatem

  Raczej się nie gniewam. Staram unikać się tego stanu. O wiele częściej bywam po prostu zdenerwowana, jakąś sytuacją lub pewnym zachowaniem. Jednak zwykle przechodzi mi dość szybko. Nigdy nie wstaje kolejnego dnia z emocjami dnia poprzedniego. To nie ma sensu…. 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s