336. POST NA PIĄTKĘ: Rozpieszczaj mnie lojalnością – sfinansuję się sama

#MAKEMYOWNMONEY
Od dzieciństwa obserwowałam swoich rodziców, aktywnie pracujących na każdy grosz, który zarabiali. Pokazali mi, czym jest systematyczna i ciężka praca. Nauczyli mnie, że pieniądze nie przychodzą same, a trzeba się o nie dobrze postarać za wykorzystaniem możliwości przede wszystkim własnych. Dzięki nim przesiąknęłam poglądami, że jestem kowalem własnego losu i że tylko ja mogę zapracować na swój dobrobyt.

09944471839b0fc215b103217877613a
#SAVINGS
Nie tylko zarabianie na życie codzienne, ale także oszczędności liczą się w moim codziennym planie finansowym. Oszczędzam praktycznie od dziecka – to, co dostawałam ekstra od rodziny, zawsze odkładałam na konto oszczędnościowe. W efekcie tego mogłam zapłacić sama za własną edukację – jestem po kursie grafiki podstawowej i zaawansowanej, uczę się podyplomowo opracowania redakcyjno-wydawniczego.

a9d0f2238e88e127521ed73877d91d15
#ROLEMODELS
Moją przewodnią bohaterką w dziedzinie finansów jest moja własna mama. Bez jej wzoru do naśladowania nie byłabym tym, kim jestem. To ona pokazała mi swoją ciężką pracą położnej (miejscowej i w terenie), że pieniądze nie przychodzą łatwo i że trzeba się o nie mocno postarać. Także w muzyce mam wzory – na przykład piosenka Deap Vally „Gonna Make My Own Money” – to hymn feministycznej niezależności finansowej.

#ECONOMY
Jak wiele razy się słyszało, ekonomia jest brutalna. Ale można ją oswoić. Na szczęście na studiach uczyłam się o niej – mam jej makro- i mikro- obraz. Dzięki niej zdobyłam w swoim czasie pracę w banku, która bardzo mnie rozwinęła. Nie żałuję chwil spędzonych na nauce jej. Teraz natomiast przymierzam się do zakupu e-booka Dominiki Nawrockiej, „Kobieta i pieniądze”. Myślę, że dla wszystkich kobiet będzie to super lektura.

455ab226fa1193cb13296f6263c88fb6
#LOYALTY
Jestem Skorpionem. Silnie identyfikuję się z tym znakiem zodiaku – wszystko, co o sobie czytam w tej kwestii, zgadza się z moją postawą, osobowością, tożsamością. Najwyżej stawiam lojalność – jestem dobrym przyjacielem i takich samych dobrych przyjaciół posiadam. Wiem, że nigdy się wzajemnie nie zawiedziemy. Mój potencjalny partner powinien natomiast zrozumieć, że to lojalność jest dla mnie na pierwszym miejscu.

fb1f9bb5b3c027f7a523cbf2f593b06a

A Ty – jakie masz nastawienie do finansów?
Dbasz o nie czy może podchodzisz spontanicznie?
Nie zaglądam do portfela – pytam tylko o sposoby.
Koniecznie daj znać w komentarzu.

Reklamy

28 uwag do wpisu “336. POST NA PIĄTKĘ: Rozpieszczaj mnie lojalnością – sfinansuję się sama

 1. Ja na przykład mam tak że lubię wiedzieć wcześniej o wydatkach i jeśli mi zostanie to lubie sobie na przykład coś sobie sprawić. Kiedy mam za cel coś sobie kupić albo uzbejraci na coś to nie odpuszczam do puki nie uzbjeram kwoty jakiej brakuje. Wcześniej jak byłem młodszy to zarabiałem a potem piłem sobie alkochol albo jakieś łakocie kupowałem.

  Polubienie

 2. Jakiś czas temu koleżanka zaraziła mnie zbieraniem 2 złotówek i jest to fajny pomysł na oszczędzanie. Wszystkie drobne które mam w portfelu odkładam i pod koniec miesiąca jest tego sporo. W kilka miesięcy takiego oszczędzania udaje się nazbierać całkiem pokaźną kwotę. Polecam:)

  Polubienie

 3. naszebabelkowo

  Ja mam jedno konto oszczędnościowe do spółki z mężem, a drugie tylko moje. Czasami lubię pójść na spontan i wydać trochę pieniędzy – ale zawsze nakładam sobie pewne limity i nie naruszam żelaznych rezerw 🙂

  Polubienie

 4. Niestety, do finansów podchodzę spontanicznie i przeważnie najpierw pieniądze wydaję, później myślę. Dlatego zamierzam założyć lokatę i przelewać na nią co najmniej 25% mojego wynagrodzenia, tak, by wreszcie coś sensownego odłożyć.

  Polubienie

 5. Kasa się mnie nie trzyma, jakoś nie potrafię sobie odłożyć. Choć wiem, że pieniądze nie spadają z nieba i trzeba na nie ciężko zarobić, to jakoś zawsze znajdzie się coś na co mogę przeznaczyć pieniądze, nie myśląc o przysżłości…

  Polubienie

 6. Uwielbiam wydawać pieniądze, ale równie bardzo lubię je oszczędzać, chomikując „drobne” zapominam o nich, a kiedy potrzebny jest zastrzyk gotówki są jak znalazł 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s