324. 28-dniowe wyzwanie pisarskie. Dzień 24

Dzień 24. Ktoś, kto cię fascynuje i dlaczego.

FOX_4301.psd

Chcę Ci dzisiaj, drogi czytelniku, zaproponować bardzo nietuzinkową postać. Jest to amerykańska prozaiczka i eseistka Cheryl Strayed. Wydała do tej pory dwie książki – „Dzika droga. Jak odnalazłam siebie” oraz „Małe cuda. Rady, jak kochać i żyć”. Szczególnie zajmę się tą pierwszą pozycją, gdyż druga jest dopiero na mojej liście do przeczytania. „Dzika droga…” to zapis autentycznych przeżyć pisarki. Urodzona w 1968 roku Cheryl, w wieku nieco ponad dwudziestu lat, udała się na szlak zwany Pacific Crest Trail. Jej druga książka „Dzika droga…” jest zapisem szczegółowych wspomnień z przebycia tej 1100-milowej trasy z pustyni Mojave do granicy między Oregonem i Waszyngtonem oraz jest opowieścią o osobistych zmaganiach, które zmusiły ją do tej wędrówki. Jak podaje Wikipedia i warto wiedzieć, że:

„Dzika droga…” ukazała się w wydawnictwie Alfred A. Knopf w 2012 roku i została przetłumaczona na 28 języków. Książka ta zadebiutowała na 7 miejscu listy bestsellerów New York Timesa, a 15 lipca 2012 dotarła na pierwsze miejsce, na którym utrzymywała się przez siedem kolejnych tygodni. W czerwcu 2012 Oprah Winfrey przyjęła „Dziką drogę…” do swojego klubu książki Oprah’s Book Club 2.0. Reese Witherspoon kupiła prawa do ekranizacji książki jeszcze przed jej publikacją i sama zagrała rolę Strayed.

Jak widać, na podstawie książki powstał także film i jest on, tak samo jak publikacja tekstowa, bardzo dobrym wytworem kultury z pogranicza lifestyle’u i podróży. Fascynuje mnie nie tylko przemierzona przez Cheryl trasa, ale przede wszystkim to, jakiej transformacji uległa w jej czasie i gdy dobiła do jej końca. Przeżycia autorki dotyczą m.in. narkotyków oraz złych mężczyzn, których wybrała sobie jako partnerów. Po przebyciu trasy zaczyna nowe życie i jest przykładem dla wszystkich kobiet, które chcą zmienić swoje życie. Nie trzeba przechodzić Pacific Crest Trail, ale można udać się w inną podróż, także duchową, która zmieni dotychczasową postawę i da lepsze szanse. Książkę i film polecam każdemu, którzy szukają dobrej inspiracji, impulsu do zmian oraz wspaniałej opowieści drogi.

Reklamy

20 uwag do wpisu “324. 28-dniowe wyzwanie pisarskie. Dzień 24

  1. O tak, podróż potrafi zmienić człowieka! Dla mnie podróżowanie było sposobem najpierw na stres w pracy, potem na depresję. Teraz jest po prostu częścią mojego życia. Książka na pewno świetna, może zajrzę (jestem równolatką autorki).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s