233. Scena riot grrrl 2014-2017

W 2014 roku pisałam obszernie o scenie riot grrrl. Opisałam szczegółowo, na podstawie twórczości trzech zespołów, jak riot grrrl miewa się po 20 latach od powstania. Podsumowanie dotyczyło lat 2011-2014. Dziś pragnę zaktualizować temat i ponownie opisać riot grrrl, także na podstawie trzech różnych wykonawców. Uważam, że ten ruch muzyczny posiada ogromnego ducha, który przenika muzycznie do czasów dzisiejszych. Jest to moja ulubiona konwencja, jeśli chodzi o muzykę. W poprzednim wpisie opisałam dokładnie takich wykonawców jak: Deap Vally, White Lung i Eyes Set To Kill. Dzisiaj pora na kolejną, mocną dawkę riot grrrl, przypadającą na lata 2014-2017: w wykonaniu Courtney Love, Bibi Bourelly oraz FELIN. Startujemy!
Do you think this begins and ends with sex?
I know better than you, and it’s a touch complex
I see this world with reptile eyes,

And I defile you as I rise
Get out, get out, get out of my head

Na pierwszy ogień ikona riot grrrl – Courtney Love. W 2014 roku (zachowujemy ciągłość wywodu) wydała EPkę z dwoma utworami – You Know My Name oraz Wedding Day, cytowany powyżej. Jej altowy wokal, przeplatany krzykiem i rasowym harsh, doskonale zgrywa się z odważnymi, gitarowymi riffami. Te dwie unikalne kompozycje to propozycja dla ludzi, którzy preferują cięższe brzmienia. EPka jest mocno rockandrollowa i naprawdę daje po uszach. Poniżej teledysk do You Know My Name.

Rok później, Courtney wydaje singiel – Miss Narcissist. Trudno powiedzieć, do kogo kieruje słowa utworu, takie jak:
Miss Narcissist, come on
Magnificent and obvious
Bless us with your presence
And your paranoia

Miss Narcissist, she’s the thief
Sucks out all the energy
Stole all my heart’s fertility like a parasite
And all she needs is
Me, me, me
No apologies

„No apologies” to być może muzyczna aluzja do utworu Nirvany – All Apologies. Jednak to tylko, być może, górnolotne rozważania. Piosenka jest, jakby nie było, bardzo kobieca i odnosi się najpewniej do kobiety. Kolejnym wykonawcą, którego chcę zaproponować w tym muzycznym podsumowaniu trzech kolejnych lat sceny riot grrrl, jest nowojorska piosenkarka Bibi Bourelly. Niezwykle utalentowana, komponuje swoje utwory samodzielnie. Sztandarowym utworem tej wykonawczyni jest na pewno Riot. Piosenkarka wydała do tej pory dwie EPki – Free the Real Pt. 1 oraz Free the Real Pt. 2 (obie z 2016 roku), a oprócz tego kilka singli. Posłuchajmy i obejrzyjmy teledysk do Riot.

Kompozycje Bibi złożone są zazwyczaj wyłącznie z gitary akustycznej i mnóstwo jest w jej twórczości delikatnych, ale okraszonych mocnymi tekstami, piosenek. Przykładowo EPka Free the Real Pt. 1 z 2016 roku posiada utwory wszystkie oznaczone jako EXPLICIT, czyli zawierające przekleństwa. Mimo to, muzyka Bibi posiada jedyny w swoim rodzaju muzyczny urok. Warto zapoznać się także z utworem Sally. Opowiada on historię samotnej dziewczyny, która ma poderwać się do tańca i pieprzyć wszystkich hejterów.
Na pewno warto osłuchać się z dwoma EPkami Bibi Bourelly. Kto jeszcze nie słuchał, niech żałuje! A tymczasem ostatnia już artystka dla przedstawienia riot grrrl 2014-2017: FELIN. O pochodzeniu tej piosenkarki wiadomo niewiele, nie podaje tego także jej osobista strona internetowa. Na stronie tej jednakże znajdują się prawie wszystkie utwory autorki. Do tej pory wydała jedną EPkę – FELIN EP (2016) oraz kilka singli. Najbardziej riotowy moim zdaniem jest poniższy:
I’ve been born, I’ve been praised, I’ve been raised
In a world, on a street, in a different stage
I’ve been good, I’ve been bad, I’ve been blind

Need more plans for life, of a different kind

I used to make noise, hear all the wrong noise
Gone on the wrong track, met all the wrong boys
I was a sinner, felt like the winner
I was a dreamer, the only dream girl

Mamy w utworze It’s Alright opowieść o osobie, która przyznaje się do popełnionych błędów oraz innych wyborów, nie zawsze trafnych. Opowieść o kobiecie, która była „ślepą marzycielką”, ale w ostatecznym rozrachunku wyrosła na niepokorną indywidualistkę. Moim zdaniem, to bardzo riotowe podejście. Takie samo rewolucyjne zabarwienie ma utwór Revolt, do którego teledysk poniżej:

Czyż nie wspaniały? Myślę, że jest dobrym podsumowaniem całej sceny riot grrrl. Na zakończenie tej prezentacji dodam zdjęcie FELIN – która wygrywa całe to zestawienie i do której twórczości zapraszam najgoręcej. W dobie Spotify czy Last.fm można zrobić to bardzo szybko. Polecam!
felin singer
Źródła:
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s